• slidebg1

    Trendy w
    odchudzaniu


Dekady po 2000 roku to czas ogromnych przemian w nauce o odżywianiu. W nowoczesnej dietetyce zmieniły się zalecenia, podejście do makroskładników i liczenia kalorii. Dietetyka przestała być jedynie sferą, którą zajmują się specjaliści. Zdrowe odżywianie i odchudzanie stało się modne. Diety, nowe zalecenia i innowacyjne produkty spożywcze wkroczyły w codzienność rozwiniętych społeczeństw. Tak samo, jak w modzie czy architekturze, w żywieniu i odchudzaniu pojawiają się trendy. Niektóre przemijają po kilku miesiącach, inne zostają na dużo dłużej i stają się częścią nowoczesnej dietetyki. Jakie są mocne trendy w odżywianiu i odchudzaniu?


Mniej niż 5 posiłków dziennie

Przez dziesięciolecia osoby, które chciały schudnąć lub po prostu zdrowo jeść, słyszały, że powinny codziennie zjadać 5 posiłków, rozpoczynając śniadaniem tuż po przebudzeniu. Nowoczesna dietetyka odchodzi od tej zasady. Opublikowano bowiem wiele badań naukowych, które udowadniają, że ilość spożytych posiłków w ciągu dnia nie wpływa na tempo metabolizmu i ilość spalonego tłuszczu. W bazie PubMed można łatwo znaleźć przykłady publikacji na ten temat, np. tutaj. Zatem stwierdzenie, że regularne jedzenie niewielkich porcji pozwala schudnąć szybciej, jest jedynie mitem dietetycznym. Wskazuje się także na fakt, że trawienie przez cały dzień jest dla organizmu niekorzystne, a osoby odczuwające głód, żyją dłużej. Odchudzanie może być oparte na 3 posiłkach, a nawet na metodzie intermittent fasting (IF), czyli postu przez 16 godzin na dobę i jedzenia w 8-godzinnym okienku.

Diety wysokotłuszczowe

Po dziesięcioleciach propagowania teorii tłuszczowej, która obarczała tłuszcz z diety winą za otyłość społeczeństw i choroby serca, okazało się, że zalecenia żywieniowe światowych organizacji dotyczące ograniczania tłuszczu w posiłkach powstały w oparciu o nieliczne i nieprawidłowo przeprowadzone badania. Co najmniej od 2000 roku pojawiają się publikacje, które jasno wskazują, że to cukier, a nie tłuszcz, jest głównym winowajcą epidemii otyłości. Po latach popularności diet niskotłuszczowych i zastępowania śmietany jogurtem naturalnym tłuszcz wrócił na salony. Bardzo silnym trendem jest codzienne jedzenie jajek na śniadanie i dodawanie masła lub oleju kokosowego do kawy. A odchudzanie na diecie wysokotłuszczowej jest bardziej skuteczne niż na diecie wysokowęglowodanowej.

Żywność funkcjonalna

W dzisiejszych czasach jedzenie to już nie tylko energia. Bardzo silnym trendem w odżywianiu jest spożywanie superfood czyli produktów naturalnych, które mają właściwości ochronne i lecznicze dla organizmu. A jest ich całe mnóstwo i mowa tu nie tylko o tak egzotycznej żywności jak miód Manuka i jagody goji. Superfood, które każdy może znaleźć w swoim otoczeniu to czarne porzeczki, jagody, zielone warzywa liściaste, siemię lniane czy pyłek pszczeli.


Produkty roślinne

Rosnąca popularność produktów roślinnych wiąże się z coraz większą grupą wegan, wegetarian i osób ograniczających mięso, ale także z potrzebą eliminacji mleka z przyczyn zdrowotnych – głównie nietolerancji laktozy. Dawniej jedynymi roślinnymi odpowiednikami produktów odzwierzęcych, jakie można było znaleźć w sklepach, były tofu i kotlety sojowe. Obecnie dostępne jest nie tylko mleko sojowe, ale tez migdałowe, ryżowe, owsiane... Bez większych problemów można kupić jogurty na bazie mleka roślinnego i wegańskie lody, pasztety warzywne, a nawet wegańską szynkę, „mięso mielone” i steki. Roślinnych zamienników mięsa i mleka jest i będzie coraz więcej, ponieważ świadomość konsumentów stale rośnie.