Strona chudniesz-wygrywasz.pl nie jest już aktualizowana.
Aktualne informacje można znaleźć na stronie GacaSystem.pl
Gaca System
Przejdź na stronę gacasystem.pl
Zamknij okno aby przeglądać aktualną stronę. Zamknij

Chudniesz – Wygrywasz Zdrowie

Konrad Gaca
Konrad Gaca czytaj więcej

Konrad Gaca - Prezes Stowarzyszenia Walki z Otyłością, jedyny w Polsce specjalista żywieniowy Certified Nutrition Specialist i trener klasy Master amerykańskiej federacji PROPTA, zrzeszającej najlepszych specjalistów żywieniowych, trenerów na świecie, trener Europejskiej Federacji Fitness & Wellness, specjalista do spraw promocji profilaktyki prozdrowotnej, pomysłodawca kampanii prospołecznej Chudniesz – Wygrywasz Zdrowie, twórca programu
żywieniowo-treningowego o charakterze prozdrowotnym.

Certyfikat Private Trainers Association
"Specjalista ds. Żywienia"
certyfikat certyfikat

Ogólnopolska akcja
Schudnij z Konradem Gacą

Nie czekaj, podejmij wyzwanie! Zacznij odchudzanie jak setki ludzi w całej Polsce i za granicą.

Dołącz do nas!


Dzisiaj prezen­tujemy kolejne dwa spo­soby na przy­rządzenie nie tylko pysz­nych, ale także zdrowych posił­ków z wykorzystaniem białego sera. Pierw­sze danie polecamy wszyst­kim, nawet osobom w trak­cie odchudzania. Drugi przy­smak to propozycja dla tych, którzy utrzymują już wła­ściwą wagę.

Poniżej prezen­tujemy dwa spo­soby na przy­gotowanie posił­ków autor­stwa osób, które odniosły spek­takularne suk­cesy w odchudzaniu, korzystając z Gaca Sys­tem. To program, który nie tylko daje wytyczne do odchudzania, ale i do zdrowego odżywiania po wyprowadzeniu z diety.

Gosia Żelechow­ska, która nie tylko schudła o ponad 80 kg, ale od czterech lat utrzymuje idealną wagę, zdradza recep­turę na przy­rządzenie omletu z sosem serowym. To danie ma same zalety. Nie dość, że rewelacyj­nie smakuje, to jesz­cze można je jeść w trak­cie odchudzania. Wszyst­kie jego skład­niki niosą ogromne korzy­ści. Biały ser to nie tylko znakomite źródło białka, ale także witamin B2, B 12, D, fos­foru, siarki, magnezu, chloru, jodu i wapnia.

Omlet to przede wszyst­kim jajka. Wielu eks­per­tów zaleca ich cał­kowite wyeliminowanie z diety, obar­czając je winą za pod­noszenie poziomu cholesterolu i inne szkody w organizmie. Rzeczywistość jest inna. Fak­tem jest, że w jaj­kach znaj­duje się sporo tłusz­czów, ale są to związki przyjazne dla naszego organizmu, które przyj­mowane w odpowied­nich ilo­ściach mogą pomóc w uregulowaniu gospodarki lipidowej. Kolejną zaletą jajek jest poczucie syto­ści, jaką one dają. Po ich zjedzeniu dużo łatwiej będzie nam panować nad apetytem, unikać pod­jadania. Jajka to także cenne źródło witaminy A i D.

Dodatek czosnku sprawi, że smak omletu stanie się znacz­nie bar­dziej wyrazisty, a danie zamieni się w broń prze­ciwko wielu dolegliwo­ściom. Nie przez przy­padek o tej roślinie od lat mówi się, że jest natural­nym antybiotykiem. Ma on działanie grzybo – i bak­teriobój­cze. Oprócz tego reguluje poziom ciśnienia oraz może okazać się sojusz­nikiem wszyst­kich chorych zmagających się z cukrzycą. To także znakomite wspar­cie w walce z prze­ziębieniami i grypą, o które szczegól­nie teraz jest bar­dzo łatwo.

Kolej­nym nie­wiel­kim, jeśli chodzi o objętość, a cen­nym pod względem dobroczyn­nego wpływu na organizm, skład­nikiem omletu jest koperek. To w nim znaj­duje się mul­tum witamin takich jak: B1, B2, B6, B12, C, D, H. Reguluje pracę układu pokar­mowego oraz nerek.

Mar­cin Makar­ski, który w ciągu roku potrafił schud­nąć aż 117 kg, poleca dzisiaj specjalny kok­tajl ener­getyczny. Po te danie z czystym sumieniem mogą sięgać wszyst­kie osoby wyprowadzone z diety oraz wszyscy zain­teresowani zdrowym odżywianiem. To nie tylko pyszny i słodki deser. To por­cja zdrowego paliwa, które pozwoli naszemu organizmowi działać przez kilka godzin jak sil­nik w bolidzie For­muły 1. Moc będzie z nami! Oprócz niej przyj­miemy także pokaźną dawkę witamin z grupy B oraz C i E. Dodatek miodu nie tylko osłodzi mieszankę. Ten skład­nik jest znany z korzyst­nego wpływu na układ ner­wowy i oddechowy. Ma działanie antysep­tyczne oraz zapobiega infek­cjom, poprawia działanie wątroby i leczy drogi oddechowe.

Omlet z czosn­kowym sosem serowym

Składniki:

2 jajka

2 łyżki wody

125 g chudego sera o rzad­kiej konsystencji

1 łyżka jogurtu

Kilka plaster­ków świeżego ogórka lub pora,

koperek .

1 ząbek czosnku

Pieprz ziołowy

Jajka ubijamy z wodą i wylewamy na patel­nię bez­tłusz­czową. Ser biały ucieramy na gładką masę z łyżką jogurtu dodajemy zgnieciony ząbek czosnku i pieprz ziołowy. Tak powstały sos wylewamy na jajeczny spód. Na wierz­chu dla ozdoby układamy kilka plaster­ków świeżego ogórka lub pora i posypujemy koper­kiem. Zamiast warzyw można do masy dodać roz­pusz­czony słodzik i cynamon. Danie naj­lepiej smakuje jedzone prosto z patelni.

Serowy kok­tajl energetyczny

160 g sera chudego

100 g jogurtu natural­nego

100 g róż­nych świeżych owoców np. kiwi, brzoskwinie, truskawki

1 łyżeczka miodu

bakalie do dekoracji

Ser chudy i jogurt naturalny zmik­sować z łyżeczką miodu na jed­nolitą masę. Ulubione świeże owoce pokroić i ułożyć na dnie prze­zroczystego pucharka. Następ­nie nałożyć war­stwę przy­gotowanej masy i udekorować wierzch bakaliami.

Inne wpisy, które mogą Cię zainteresować:

62– letni Stanisław Pizoń po 8 miesiącach życia z Gaca Sys­tem jest 58 kg lżej­szy. Moja praca polega na kon­tak­tach z wieloma ludźmi, a jej efekty w dużej mierze zależą także od tego, jak mnie postrzegają inni. Po ukoń­czeniu studiów na war­szaw­skiej SGPiS prze­niosłem się do Lublina i zawodowo związałem się z PZU. Jestem już 30 lat agen­tem ubez­pieczeniowym i od tego, jak mnie oceniają inni, wiele zależy. A teraz lepiej widziani, bar­dziej godni zaufania, są na ogół ludzie dynamiczni, młodzi, szczupli. A ja mam 62 lata, jesz­cze nie­spełna rok temu ważyłem 145 kg.

Co robić, żeby schud­nąć albo nie przy­tyć? Prze­myślana dieta i aktyw­ność fizyczna to recepta znana wielu osobom. Nie­stety, nawet naj­lep­sze metody mogą okazać się nie­skuteczne, o ile nie zadbamy o tak pod­stawową sprawę, jaką jest sen.

Chcesz otrzymywać newsletter?

Kategorie

Aktualności z regionu