• slidebg1

    Konkursy
    kulinarne


Gotowanie stało się modne. Od lat nie jest to już tylko zajęcie dla gospodyń domowych, ale często przyjemne, kreatywne hobby. Przygotowywanie zaskakujących potraw jest nie tylko domeną profesjonalnych kucharzy. Podróżowanie i próbowanie nowych, inspirujących kuchni stało się łatwe. Internet obfituje w informacje, instrukcje krok po kroku, filmy i szkolenia online. Teraz dobrze i ciekawie gotować może każdy. Dlatego tak wiele jest konkursów kulinarnych skierowanych zarówno do profesjonalnych kucharzy oraz uczniów szkół gastronomicznych, jak i do amatorów. Zawody te mogą stawiać na wszechstronność i umiejętność gotowania „wszystkiego”, dotyczyć tylko cukierników i przygotowywania deserów, czy skupiać się na konkretnej kuchni, np. danego kraju, jak kuchnia włoska, czy sposobie gotowania, jak kuchnia molekularna.


Konkursy kulinarne w telewizji

Słysząc hasło „konkurs kulinarny”, zapewne pierwsze, co nam przychodzi do głowy, to duże telewizyjne produkcje. Od 2012 roku prawie co sezon w stacjach telewizyjnych pojawiają się konkursy, których motywem przewodnim jest gotowanie. Telewizyjne produkcje trwają zwykle 2-3 miesiące, a w każdym odcinku widzowie oglądają zmagania uczestników w różnego rodzaju ciekawych konkurencjach. Nagrody są bardzo wartościowe, jednak w takich konkursach często bardziej liczy się prestiż, wiedza wyniesiona z nowych doświadczeń i przygoda, jaką niewątpliwie jest udział w telewizyjnym konkursie kulinarnym.

Internetowe konkursy kulinarne

Na dużo mniejszą skalę, jednak też ciekawe, są konkursy kulinarne w Internecie. Portale kulinarne bardzo często angażują swoich użytkowników, organizując zawody na najciekawsze przepisy, np. na babkę wielkanocną, ciasto rabarbarowe czy danie z pieczonym mięsem. Jest to dla użytkowników forma rozrywki i możliwość sprawdzenia się, konkurując z innymi. Do wygrania w tego typu konkursach są nagrody rzeczowe o różnej wartości, często książki kucharskie lub związane z odżywianiem i akcesoria kuchenne, ale także sprzęty AGD i karty podarunkowe do sklepów.

Lokalne konkursy kulinarne

Konkursy kulinarne często są organizowane przez firmy produkujące i dystrybuujące żywność, hotele, władze miejskie, organizacje działające w miastach oraz wsiach i wiele innych. Przekrój tematyki tych konkursów jest niezwykle szeroki, od kuchni regionalnej po dania z kawioru. Konkursy tego typu organizowane są w związku z obchodami dnia ważnego dla danej społeczności lub w celu uświetnienia ważnego wydarzenia. Często sam konkurs jest takim wydarzeniem i gromadzi wielu widzów obserwujących zmagania kucharzy. Konkursy kulinarne są kierowane zarówno do profesjonalistów, jak i amatorów. O ile konkursy dla amatorów niosą ze sobą głównie rozrywkę, o tyle zawody dla profesjonalistów są ważnymi wydarzeniami w branży gastronomicznej, a prestiż związany z wygraną może znaczyć bardzo wiele w karierze kucharza.