Zbyt restrykcyjne odchudzanie to częsty problem osób, które chcą szybko schudnąć. Skuszone wizją gubienia kilku kilogramów w tydzień, decydują się na ogromne ograniczenia żywieniowe i treningi, nie zdając sobie sprawy, jakie konsekwencje zdrowotne może to spowodować. Po czym poznać, że twoja dieta jest zbyt restrykcyjna?
Długotrwała niedoborowa dieta skutkuje spadkiem odporności. Układ immunologiczny do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje cynku, selenu, żelaza, witamin A i C oraz kwasu foliowego. Jeśli w trakcie odchudzania częściej zdarzają ci się infekcje, przeziębienia lub opryszczka, jest to znak, że dieta jest zbyt uboga w walory odżywcze i energię.
Objawy niezdrowego odchudzania takie jak wypadanie włosów i rozdwajanie oraz łamliwość paznokci nie pojawiają się od razu, a po około 2-3 miesiącach od wprowadzenia zbyt rygorystycznej diety. Tak samo, jak do budowy innych tkanek, z punktu widzenia zdrowotnego bardziej istotnych, tak i do budowy włosów i paznokci niezbędne jest białko i energia. Ponadto, aby włosy były błyszczące, a paznokcie twarde, codzienne posiłki muszą dostarczać cynku, żelaza oraz witamin z grupy B. Problemy z kondycją włosów i paznokci są typowym zjawiskiem przy stosowaniu tzw. diet cud i monodiet.
Problemy hormonalne, pojawiające się w wyniku odchudzania, dotyczą przede wszystkim kobiet. Gospodarka hormonalna jest bardzo wrażliwa na przewlekły stres, a rygorystyczna dieta i trening są czynnikiem stresogennym dla organizmu. Niewłaściwe odchudzanie może wpłynąć negatywnie na nadnercza, zwiększyć wydzielanie prolaktyny przez przysadkę mózgową, prowadzić do problemów w wytwarzaniu progesteronu i estrogenów, zaburzeń miesiączkowania, osłabienia produkcji hormonu tarczycy T3 oraz wyzwolenia niedoczynności tarczycy.