Ćwiczę, zdrowo jem i nie chudnę... Mam za sobą już chyba wszystkie diety świata, a waga nie chce spadać. Dlaczego? Co robię nie tak? Wiele osób, które chcą schudnąć, zadaje sobie te pytania. Jakie są prawdopodobne przyczyny problemów ze zrzuceniem wagi?
Można schudnąć, stosując dietę i nie ćwicząc. Ale raczej nie da się schudnąć, trenując i nie zwracając uwagi na jedzenie. Błędem wielu osób jest myślenie, że skoro dużo ćwiczą, to mogą jeść wszystko, nie zważając na jakość i ilość jedzenia. Otóż nie. Jedyna i niepodważalna zasada odchudzania brzmi: spalaj więcej niż zjadasz. Zatem nawet biegając codziennie 10 km, można nie chudnąć, gdy deficyt wygenerowany aktywnością zostanie wyzerowany jedzeniem.
W świecie dietetyki istnieją widełki, w których masę ciała uznaje się za prawidłową. Jednak jest to tylko sugestia, bo człowiek to nie maszyna! Nie można powiedzieć, że jeśli ktoś ważny nieco więcej niż wskazują wyliczenia, to jego waga jest niezdrowa. Może być, ale nie musi. Zawsze trzeba mieć na uwadze różnorodność organizmów i homeostazę – stan równowagi. Nie u wszystkich ten stan równowagi znaczy to samo. Jedna kobieta funkcjonuje doskonale przy 33% tkanki tłuszczowej (na pewno chce schudnąć), inna przy 26% (zapewne też chce schudnąć), a ich organizmy nie chcą oddać ani grama. Ciągle powtarza się historia „co schudnę, to przytyję”. Dlaczego? Bo dla tego konkretnego organizmu ta właśnie masa ciała jest zdrowa i optymalna. Schudnięcie poniżej niej jest możliwe, ale bardzo trudne, a utrzymanie tej wagi – jeszcze trudniejsze. Dlatego czasem warto pogodzić się z faktem, że nie ma sensu za wszelką cenę chudnąć wymarzonych „ostatnich 5 kg”.
W sytuacjach stresowych organizm wydziela kortyzol i inne hormony, które mobilizują go do walki. Taki stan nie sprzyja odchudzaniu ze względów fizjologicznych. Wysoki poziom kortyzolu wśród dietetyków uważany jest za bloker odchudzania. Przyczyną wzrostu poziomu kortyzolu we krwi może być przewlekły stres w pracy lub w domu, niedobór snu, zbyt forsowne treningi, aktywność fizyczna tuż przed snem i inne. Stres i niska jakość snu nie sprzyjają odchudzaniu również z innego powodu – łatwiej ulegać zachciankom i podjadać. Sprowadza się to zatem do punktu pierwszego – nie chudniesz, bo jesz za dużo.